Regulamin Przedszkola
Opracowany na podstawie Statutu Miejskiego Przedszkola Nr 7 w Żarach
zatwierdzonego przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.08.2012r.
I. ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA § 1 Na terenie przedszkola współpracują ze sobą w sprawach dotyczących wychowania, kształcenia i opieki nad dziećmi: Dyrektor Przedszkola, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i pracownicy obsługi. § 2
§ 3
§ 4
§ 5 Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty i rzeczy wartościowe przynoszone do placówki, które nie wiążą się z działalnością statutową. § 6 Wszystkie dzieci zgłoszone do przedszkola na nowy rok szkolny, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice we wrześniu danego roku szkolnego. § 7 W przedszkolu funkcjonuje procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ( załącznik nr 1) II. PRAWA DZIECI § 7 Dzieci mają prawo do:
III. OBOWIĄZKI DZIECI § 8 Dzieci zobowiązane są do:
IV. PRAWA RODZICÓW § 9 Rodzice mają prawo do:
V. OBOWIĄZKI RODZICÓW § 10 Rodzice zobowiązani są do:
VI. PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA § 11 Obowiązki wszystkich pracowników przedszkola szczegółowo określa Statut Przedszkola i Regulamin Pracy obowiązujący w przedszkolu. § 12 Wszystkich pracowników przedszkola oraz rodziców i opiekunów obowiązuje takt i kultura we wzajemnych kontaktach. VII. PRZEPISY KOŃCOWE § 13 Regulamin zostaje wprowadzony na czas nieokreślony.
Załącznik nr 1 do Regulaminu Przedszkola
Procedura przyprowadzania
i odbierania dzieci obowiązująca w Miejskim Przedszkolu Nr 7
w Żarach
I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola
1. Rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w szatni. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
3. Osoba odbierająca dziecko od rodzica ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
4. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
5. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
6. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie pisemnie dołączając zaświadczenie lekarskie (tylko wtedy będą przestrzegane).
II. Odbieranie dziecka z przedszkola
1. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów).
2. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców z podaniem danych osobowych i numerem dowodu osobistego. Wypełnione oświadczenia rodzice osobiście przekazują nauczycielom lub dyrektorowi przedszkola.
3. Jeśli dziecko ma być wydane osobie niepełnoletniej - rodzeństwu, rodzice są zobowiązani sporządzić dodatkowe pisemne upoważnienie obowiązujące w Miejskim Przedszkolu Nr 7 w Żarach. W przypadku braku takiego upoważnienia, nieczytelnego lub niepełnego zapisu, dziecko nie zostanie wydane z przedszkola.
4. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
5. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostaje pod opieką nauczycielki, a dyrektor przedszkola lub inna osoba upoważniona niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenie dalszego postępowania.
6. Rodzice każdego roku wypełniają druk oświadczenia o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka na wzorach obowiązujących w Miejskim Przedszkolu Nr 7 w Żarach.
7. Upoważnienia mogą zostać w każdej chwili zmienione.
8. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Wydanie dziecka nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego.
9 W wyjątkowych przypadkach na telefoniczną prośbę rodzica lub innej osoby upoważnionej, dziecko może być wydane osobie, upoważnionej jednorazowo, tylko w przypadku telefonu sprawdzającego wykonanego przez pracownika przedszkola i potwierdzającego wcześniejszą informację.
10. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
11. Życzenie rodzica dotyczące nie odbierania dziecka przez drugiego rodzica musi być poświadczone wyrokiem sądu.
12. Rodzice lub upoważnione osoby odbierają dziecko osobiście z sali lub zgłaszając nauczycielce lub woźnej odbiór z przedszkola.
13. Gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
14. Obowiązkiem nauczycieli oraz woźnej w szatni jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
15. Z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
III. Procedura postępowania w przypadku nie odebrania dziecka z przedszkola
1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
2. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę.
3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola.
Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu dyżurnego Komisariatu Policji w Żarach o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
4. Rodzice, lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia i podania godziny przyjścia do placówki.
IV. Postanowienia końcowe
RAMOWY ROZKŁAD DNIA MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 7 W ŻARACH
Ranek- czas otwarty 6:30 -8:00 schodzenie się dzieci, zabawy dowolne, zajęcia indywidualne, wyrównawcze i z dziećmi zdolnymi, praca w małych zespołach, obserwacja, diagnoza Realizacja podstawy programowej 8:00-8:30 Zabawy swobodne, dydaktyczne, praca w małych zespołach, czynności samoobsługowe, opiekuńcze, organizacyjne. Zabawy ruchowe, ćwiczenia poranne. 8:30-9:00 Pierwsze śniadanie: przygotowanie do śniadania, czynności samoobsługowe w łazience, pełnienie dyżurów 9:00-9:30 9:00-10:00 Grupy młodsze: czas zadaniowy- zajęcia dydaktyczne według wybranego programu wychowania przedszkolnego, rytmika, język angielski Grupy starsze: czas zadaniowy- zajęcia dydaktyczne według wybranego programu wychowania przedszkolnego, rytmika, język angielski 9:30: 11.00 10:00-11:00 Grupy młodsze: wycieczki, spacery, zabawy w ogrodzie przedszkolnym Grupy starsze: wycieczki, spacery, zabawy w ogrodzie przedszkolnym 11:00-11:30 Drugie śniadanie: przygotowanie do śniadania, czynności samoobsługowe w łazience, pełnienie dyżurów 11:30-12:30 Grupy młodsze- Gr. I i IIa odpoczynek, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej 11:30-12:00 Grupa II- odpoczynek, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej 11:30-12:00 Grupy starsze: zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci 12:00-12:30 Grupa II: zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci, 12:30-13:00 Grupy młodsze: zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci, 12:30-13:00 Grupy starsze, Grupa II : zabawy dydaktyczne, utrwalające, wyrównawcze, praca w małych zespołach, zabawy ruchowe, diagnoza umiejętności dzieci, obserwacja pedagogiczna Zajęcia dodatkowe 13:00-13:30 Zajęcia dodatkowe- praca z dzieckiem zdolnym, zajęcia z pedagogiem, logopedą, nauczycielem zajęć korekcyjnych, zajęcia karate, zabawy ruchowe, gry dydaktyczne ,pobyt na placu zabaw, czynności samoobsługowe. 13.30-14:00 Obiad 14:00-16:00 Czas otwarty: zabawy swobodne, dydaktyczne, z dziećmi zdolnymi, wyrównawcze, muzyczno- ruchowe, zajęcia taneczne, zabawy na placu przedszkolnym, rozchodzenie się dzieci.